تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

ضرورت دو برابر شدن مقاومت بتن‌

  رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از ضرورت تدوین پروژه ای تحت عنوان بتن 1404 خبر داد و گفت: بر این اساس، مقاومت متعارف بتن باید تا آن سال به مرز 50 مگاپاسکال برسد.
  دکتر شکرچی‌زاده که در مراسم یازدهمین همایش روز بتن در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی سخن می‌گفت با بیان این که بیش از 95 درصد از بتن‌هایی که در سازه‌های مختلف به کار می‌بریم، دارای مقاومت 25 مگاپاسکال است، تصریح کرد: باید بر اساس بتن 1404 بتوانیم مقاومت متعارف بتن‌های مصرفی را طی پنج ساله آینده به 40 مگاپاسکال و تا سال 1404 به مرز 50 مگاپاسکال برسانیم.

  وی، نگاه اصلی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی را ایجاد یک ارتباط تنگاتنگ بین مرکز، دانشگاه، صنعت، NGO‌ها و مجموعه‌های غیر دولتی عنوان کرد و گفت: با همکاری این بخش‌ها و فعالیت صنعتگران و دانشجویان مرکز می‌تواند به اهداف خود دست یابد. شکرچی زاده با بیان این که مجموعه انجمن بتن به عنوان یک نهاد غیر دولتی توانسته است مقوله بتن را در اولویت خود قرار دهد، تصریح کرد: این مجموعه در حوزه آموزش شهروندان کارهای موثری را انجام داده است.

  وی با اشاره به شعار امسال انجمن بتن که «چالش‌ها و راهکارهای توسعه صنعت بتن» است، تصریح کرد: از زمانی که انجمن بتن شکل گرفته است تلاش بر این بوده که بین دانشگاه و صنعت یک نوع هماهنگی ایجاد کردند که این موضوع نیز دستاوردهای خوبی را به همراه داشته است. شکرچی زاده در ادامه با بیان این که در حال حاضر در زمینه مقوله بتن بیش از شش میلیارد دلار گردش مالی داریم، تصریح کرد: سرانه‌ای که در بتن مصرف می‌کنیم نیز به مراتب بیشتر از مصرف دنیا است.

  وی همچنین با اشاره به رشد کمی سیمان و با بیان این که رشد کیفی علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته اتفاق نیفتاده است، گفت: متاسفانه سرانه مصرف سیمان در حالی که در دنیا 500 کیلوگرم است در کشور ایران 90 کیلوگرم می‌باشد که در این بحث باید توجه جدی صورت گیرد.

  شکرچی‌زاده در ادامه با ملات‌های خشک و آماده اشاره کرد و با بیان این که در کارهای بنایی ما مقدار زیادی هدر رفت مصالح داریم، تصریح کرد: در کشورهای توسعه یافته استفاده از ملات‌های خشک و آماده بعضا اجباری است و برای این که ما نیز به این سمت سوق پیدا کنیم، مستلزم آن است که سرمایه‌گذاری در تولید ملات‌های خشک و آماده را جدی‌تر بگیریم. وی با بیان این که در طراحی مخروط‌های بتنی در ساختمان‌های شخصی و خصوصی جای کار زیادی وجود دارد، اذعان کرد: دانش بتنی مهندسان ما کم است و در این زمینه باید اقدامات جدی صورت بگیرد.

  وی افزود: ما در زمینه بتن آماده جای کار بسیاری داریم و بر اساس آمار موسسه استاندارد، 75 درصد واحدهای تولید بتن آماده مقصودشان را با نشان استاندارد وارد بازار می‌کنند اما این سوال مطرح است که آیا واقعا 70 درصد بتنی که در کشور استفاده می‌شود، بتن استاندارد است؟ در جواب این سوال باید گفت این گونه نیست بلکه 30 تا 35 درصد از سیمان کشور در تولید بتن با کیفیت و استاندارد استفاده می‌شود و بر روی تولید 70 درصد سازه‌های بتنی نظارت کافی وجود ندارد. وی در ادامه گفت: در حال حاضر در زمینه تدوین آیین‌نامه‌ها اقدامات خوبی صورت گرفته است اما در زمینه اجرای بتن و تولید بتن هنوز جای کار زیادی وجود دارد.

  به گفته رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، آنچه امروز در این مرکز جزو اولویت‌ها قرار گرفته است، بحث فرهنگ سازی مصرف و توسعه واحدهای‌ تولید بتن آماده است که در این زمینه باید توجه داشت که بتن آماده تامین کننده ساختمانهای شخصی است که نوعا نظارت آنچنانی بر روی آن نیست.

  شکرچی‌زاده عنوان کرد: موضوع دیگری که باید در محور فعالیت‌ها قرار گیرد بحث عمومی کردن مصرف افزودنی‌های شیمیایی و معدنی در بتن است؛ به نحوی که در جهان پیشرفته تولید بتن بدون مواد افزودنی معنا ندارد. بیش از 90 درصد بتن‌هایی که در کشورهای پیشرفته استفاده می‌شود همراه افزودنی است ولی در کشور ما این رقم کمتر از 5 درصد است و باید توجه داشت که مواد افزودنی به ما اجازه خواهد داد تا از ظرفیت‌های واقعی که در بتن است، استفاده کنیم.

  وی بر ضرورت انجام کار جدی جهت تدوین استانداردهای محصولات بتنی تاکید کرد و گفت:‌در حال حاضر یکی از اقدامات ارزشمند مرکز تدوین آیین‌نامه پایه‌های بتن برای خلیج فارس است که هنوز جنبه پیشنهادی دارد که باید با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت کشور آیین‌نامه‌های ملی دوام بتن را به صورت گسترده‌تر طراحی و آن را عملیاتی کند.

  شکرچی با اشاره به مصرف بتن‌های توانمند در پروژه‌ها گفت: یکی از مهمترین مصارف بتن‌های توانمند مربوط به سازه‌هایی است که سرمایه‌گذاری‌های ملی در آن انجام می‌شود. در حال حاضر استفاده از بتن‌های معمولی در سازه‌های مهم در کشورهای پیشرفته به هیچ وجه متداول نیست و ما نیز باید دانش بتن را زیاد کنیم و آن را به یک فرهنگ جدی درآوریم.

  وی تاکید کرد: افزایش نرخ صنعتی‌سازی ساختمان‌های بتنی و همچنین تحقیق و توسعه در زمینه فرهنگ سازی در بحث سیمان‌های آموخته با توجه به منابع عظیم کشور می‌تواند بسیار برای کشور ما راهگشا باشد و باید طی سالهای آ‌ینده به جای افتخار به مصرف زیاد سیمان و رتبه چهارم دنیا، به تولید و مصرف سیمان‌های آمیخته افتخار کنیم.

  وی تصریح کرد: توسعه به کارگیری انواع فناوری‌های نوین بتن در صنعت راه و حمل و نقل یک جایگزین خوب و مناسبی است که امروز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

   


  برچسب‌ها: مهندسی عمران ساختمان, بتن, فولاد, معماری, همه چی در مورد عمران


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 31 تير 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : مصرف ,تولید ,درصد ,کشور ,استفاده ,مرکز ,تحقیقات راه، ,مرکز تحقیقات ,راه، مسکن ,باید توجه ,توجه داشت ,
  ضرورت دو برابر شدن مقاومت بتن‌

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149548
 • بازدید امروز :461701
 • بازدید داخلی :36561
 • کاربران حاضر :219
 • رباتهای جستجوگر:457
 • همه حاضرین :676

تگ های برتر